دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


برنامه زنده رادیو سلامت

تزریق چربی یا لیپوفیلینگ

روش لیپوفیلینگ یا تزریق چربی یکی از روش های مورد استفاده در درمان ناهنجاریهای ساختاری صورت ناشی از بیماری های مختلف پوستی ، آسیبهای وارده به پوست و یا بهبود نمای ظاهری صورت بر اساس ترجیح زیباشناسی فرد می باشد. این روش از سال 1975 با به کارگیری مقداری از چربی های حاصل از عمل لیپوساکشن جهت تزریق مجدد به صورت ابداع شد و از آن زمان در طی 4 دهه گذشته به مرور اصلاح و تکمیل شد.

موارد کاربرد
موارد کاربرد این روش امروزه بسیار متنوع بوده شامل موارد ذیل می باشد:

پیری پوست لاغری صورت و گونه ها اصلاح خط خنده پرکردن چین چانه شکل دهی لبها بهبود نمای ظاهری رگ های برجسته پشت دستها بهبود ظاهر فرورفته پوست ناشی از برخی بیماریها مانند مورفه آ و لیپوآتروفی

نحوه انجام
در این روش ابتدا از قسمتهایی از بدن مانند باسن، کناره ران یا شکم که تجمع چربی قابل توجهی وجود دارد، مقداری چربی برداشت می شود. در این مرحله پس از بی حسی موضعی، حجمی حدود 300-500 سی سی محلول بی حسی رقیق شده در سرم نرمال سالین در ناحیه برداشت تزریق می گردد. سپس یک یا دو سوراخ کوچک در پوست ناحیه ایجاد شده و سپس با استفاده از سوزنهایی مخصوص حدود 100 سی سی چربی از ناحیه ساکشن می شود. پس از این مرحله ، آماده سازی و خالص سازی چربی برداشت شده انجام شده و در نهایت چربی آماده شده پس از بی حسی صورت یا هر ناحیه موردنیاز با استفاده از سوزن هایی کوچکتر تزریق می شود.

عوارض
با توجه به استفاده از چربی خود فرد احتمال عوارض جدی در این روش بسیار کم هست و معمولا عوارضی جزیی مانند درد و تورم خفیف یا کبودی مختصر دیده می شود. نکته مهم در عدم ایجاد عوارض در این روش انجام آن توسط فرد متخصص و آموزش دیده می باشد کما اینکه تزریق چربی در برخی نواحی صورت مانند خط آخم خیلی توصیه نمی شود و انجام تزیق باید با حجم کم و تدریجی صورت گیرد.

پایداری اثر
اثر تزریق چربی بر حسب ناحیه تزریق و کیفیت چربی استخراج شده بین 6-18 ماه می باشد. هر چقدر چربی با ترومای کمتر و بدون خونریزی ساکشن شود، احتمال پایداری اثر بیشتر هست. نواحی مانند گونه ها که تزریق عمقی تر بوده و تحرک کمتری دارد اثر تزریق در مقایسه با خط خنده پایدارتر هست. یکی از روشها که در بیشتر نمودن پایداری تزریق چربی استفاده می شود، انجام تزریق چربی با حجم کم تا متوسط در چند نوبت به جای تزریق حجم زیاد در یک نوبت است. از آنجا که در یک نوبت ساکسن چربی می توان حجمی بیشتر از مقدار لازم برای تزریق در بار اول را برداشت کرد، مازاد چربی برداشت شده در صورت منجمدماندن تا حدود چندماه قابل استفاده و در ترمیم های بعدی ناحیه میتوان از آن بهره گرفت.

در مجموع لیپوفیلینگ می تواند به عنوان روشی موثر در بهبود نمای ظاهری صورت به ویژه در افرادی که از لاغری صورت و گونه ها یا افتادگی پوست ناراحت هستند مطرح می باشد و در صورت انجام توسط فردی متخصص و متبحر روشی ایمن و موثر محسوب می گردد.


آدرس مطب : تهران ، خیابان ولیعصر ، بالاتر از پارک ساعی ، کوچه سی و دوم ، ساختمان یاس ، واحد204
تلفن : 88881224 - 021
تلگرام و اینستاگرام : drrezarobati

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مراقبت های پس از بوتاکسمزوتراپی با بوتاکسمزایای هایفو در جوانسازیکرونا و مراقبت های پوستیگودی زیر چشم و تزریق ژلپسوریازیس چیست ؟تزریق ژل و جوانسازیتزریق ژل یا چربیجوانسازی دستروز جهانی پسوریازیسرازهای موفقیت در کاشت یا هایفو درمان غیر جراحی افآدرس مطبمقالات و مطالبصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانبیوگرافیسایتهای دیگر