دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


برنامه زنده رادیو سلامت

اصول استحمام و شستشوی درست پوست نوزاد

پوست بچهها، ظریفتر و لطیفتر از پوست بزرگترها است و بههمین دلیل هم حساسیت بیشتری به مواد و محرک های پوستی از خود نشان میدهد. این محرکها میتوانند شامل شستشوی بیش از اندازه، سایش پوست، شویندههای صابونی یا لیفهای زبر باشند. اگر بچهها، زمینه فردی یا خانوادگی خشکی و حساسیت پوستی را هم داشته باشند، ممکن است در اثر استحمام بیش از حد یا ساییده شدن پوستشان، این خشکی و حساسیتها در آنها تشدید بشود و ضایعات اگزمایی خاصی بروز کند.

شستشوی پوست نوزادان و کودکان حتما باید با لیفهای بسیار نرم و لطیف انجام شود. از لیفهای زبر یا کیسه برای تمیز کردن پوست آنها استفاده نکنید؛ زیرا استفاده از این وسایل خشن و سایش زیاد، کمکی به تمیزتر شدن پوست بچهها نخواهد کرد. بعد از استحمام، پوست بچهها را با مرطوبکنندهها و لوسیونهای مخصوص کودکان، باید مرطوب نمود.

بهتر است پوست بچهها با شویندههای ملایمتر مانند صابونهای سنتتیک یا صابونهایی که حاوی کرم و گلیسیرین بیشتری هستند، شسته بشود. ایرانی یا خارجی بودن شویندههای پوست بچهها، چندان مهم نیست. مهم این است کهPH این محصولات، قلیایی نباشد و بیشتر به سمت اسیدی یا خنثی برود. زیرا که شوینده های قلیایی باعث تحریک و خشکی پوست می شود. درنهایت اینکه صابونها و شامپوهای مخصوص بچهها، جزو بهترین و مناسبترین شویندهها برای این گروه سنی هستند. نکته مهم این است که هیچگاه در شستشوی پوست حتی با این مواد شوینده ملایم نباید زیاده روی کرد تا زمینه تحریک پوستی روی ندهد.


آدرس مطب : تهران ، خیابان ولیعصر ، بالاتر از پارک ساعی ، کوچه سی و دوم ، ساختمان یاس ، واحد204
تلفن : 88881224 - 021
تلگرام و اینستاگرام : drrezarobati

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تزریق ژل و جوانسازیتزریق ژل یا چربیزیبایی و سلامت پوستملاحظاتی در تزریق ژلمزایای هایفو در جوانسازیگودی زیر چشم و تزریق ژلپوست و آلودگی هواپسوریازیس چیست ؟رازهای موفقیت پیوند موآدرس مطبمقالات و مطالبصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانبیوگرافیسایتهای دیگر