دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


برنامه زنده رادیو سلامت

نکات مهم در استفاده از ضدآفتابها

اشعه آفتاب به ویژه طیف ماورای بنفش جزء عوامل بسیار مهمی است که می تواند در بروز سرطان پوست و یا بدخیم شدن یک خال تاثیر بگذارد.در نتیجه مهمترین کاری که در راستای پیشگیری از سرطان پوست می توان انجام داد،محافظت پوست در برابر آفتاب است.

ابتدایی ترین راه جهت این پیشگیری بیرون نرفتن و در معرض تابش مستقیم خورشید نبودن بین ساعتهای 10 صبح تا 4 بعد ازظهر است، زمانی که تابش خورشید بیشترین شدت را دارد. در صورتیکه که برای انجام کاری باید این ساعتها را در معرض نور خورشید بگذرانید، می توانید با استفاده از کلاه لبه دار و پوشیدن لباسهای آستین بلند و یقه دار، پوست خود را بیشتر محافظت کنید.

اما راه دیگر استفاده از كرمهای ضد آفتاب است. در واقع هر فرد باید هر روز پیش از آنکه از منزل خارج شود از این كرمها، بر روی تمامی سطوحی از پوست كه در معرض تابش اشعه خورشید قرار دارند استفاده نماید.

- ملاک سنجش میزان محافظت این كرم ها Sun Protection Factor)SPF یا عامل حفاظت در برابر خورشید) است كه با اعدادی تعیین می شود. حداقلSPFمناسب 15 است ، اما توصیه بیشتر متخصصان پوست این است كهSPFکمتر از 30 استفاده ننمایید و توجه كنید كه در صورتی كه برای ساعات متوالی در معرض تابش نور خورشید قرار دارید باید هر 2 تا 3 ساعت یكبار كرم خود را تجدید نمایید.

- لازم به ذکر است اثر حفاظتی ضدافتاب با عدد 60 در حد خیلی کم ( 4-5درصد) با ضدافتاب با عدد 20 فرق می کند و شاید در مورد ضدافتابها با عدد حفاظتی بالا تنها نیاز به دفعات تجدید مصرف کمتر باشد.

- در اینجا باز تاكید می شود كه ضد آفتاب تنها مخصوص پوست صورت نیست وتمامی نواحی پوست ( دستها، گردن و.....) كه در معرض تابش نور خورشید قرار دارند باید محافظت شوند.

- در ضمن این مراقبت مختص به سن خاصی نمی باشد و باید مصرف آنها ازدوران كودكی كه فرد پوست آسیب پذیرتری دارد، شروع شود و تا آخر عمر ادامه پیدا كند.

- در مورد انتخاب ضدافتاب نکته اصلی وضعیت پوستی و خواسته فرد از نظر ظاهری هست و مارک یا برند آن حایز اهمیت اصلی نیست.
- افراد با پوست خشک از ضدافتاب مرطوب کننده یا افراد با پوست چرب و جوشدار از ضدافتابهای کم چرب باید استفاده کنند.
- افرادی که سابقه حساسیت پوستی دارند باید از ضدافتاب های فیزیکی استفاده کنند.

- در برخی موارد نیز به ویژه در بانوان برحسب ترجیح فرد می توان از ضدافتابهای رنگی بهره برد تا میزان پوشانندگی مناسبی روی پوست ایجاد شود و نیاز کمتری به استفاده از فراورده های آرایشی باشد. از طرفی فرد برحسب بهبود نمای ظاهری پوست، فرد تمایل بیشتری به استمرار استفاده از ضدافتاب پیدا می کند. بر عکس در مردان استفاده از ضدافتابهای بی رنگ توصیه می شود تا فرد به ادامه استفاده از ضدافتاب تمایل داشته باشد.

- در زمینه مراقبت از پوست مهم است بدانید پیشگیریهایی كه شما الان انجام می دهید، برای سالهای آتی بوده و اتفاقی كه الان در پوست شما می افتد نتیجه آسیبهایی است كه در طی سالهای گذشته به پوست شما وارد آمده است ( آسیبهایی نظیر آفتاب سوختگیها.(

- نکته مهم دیگر این است كه ضد آفتاب ها تنها مخصوص روزهای آفتابی تابستان نیستند و باید در تمام فصول و حتی روزهای نیمه ابری استفاده گردند.
- نوزادان كه حساسترین پوستها را دارند، باید تا حد امکان در معرض تابش مستقیم نور خورشید برای مدت طولانی قرار نگیرند و بهتر است كه این آموزشها از همان سنین خردسالی به كودك داده شود.

مجدد یادآوری می گردد بهترین راه حفاظت از پوست در برابر آفتاب استفاده از پوشش كافی شامل لباس مناسب و كلاه و عدم قرارگرفتن در تابش مستقیم آفتاب است و مصرف ضدآفتاب در قدم بعدی حایز اهمیت است.


آدرس مطب : تهران ، خیابان ولیعصر ، بالاتر از پارک ساعی ، کوچه سی و دوم ، ساختمان یاس ، واحد204
تلفن : 88881224 - 021
تلگرام و اینستاگرام : drrezarobati

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پسوریازیس چیست ؟تزریق ژل و جوانسازیتزریق ژل یا چربیجوانسازی دستروز جهانی پسوریازیسمراقبت های پس از بوتاکسمزوتراپی با بوتاکسمزایای هایفو در جوانسازیکرونا و مراقبت های پوستیگودی زیر چشم و تزریق ژلرازهای موفقیت در کاشت یا هایفو درمان غیر جراحی افآدرس مطبمقالات و مطالبصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانبیوگرافیسایتهای دیگر