دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


برنامه زنده رادیو سلامت

میکرونیدلینگ چیست ؟

روش میکرونیدلینگ یکی از روش ها به نسبت جدید درمانی و جوانسازی پوست می باشد که از حدود دو دهه قبل در شکل ابتدایی خود معرفی شد. اساس این روش ایجاد آسیبهای نقطه ای متعدد بر سطح اپیدرم پوست با استفاده از سوزن های بسیار نازک می باشد. این اسیبهای کنترل شده بر روی پوست در نهایت منجر به بروز نقاط ریز خونریزی دهنده به شکل قطرات شبنم مانند خواهد شد. این آسیب کنترل شده بر روی پوست در روش میکرونیدلینگ باعث فعالسازی تولید بسیاری از فاکتورهای رشد در لایه میانی پوست می گردد که در نهایت منجر به کلاژن سازی جدید و ایجاد روند جوانسازی می شود. به نحوی که تحریک این فرایند دوباره سازی می تواند به افزایش استحکام ، کاهش چین و چروک ها و حتی بهبود نسبی نواحی اسکارهای قبلی روی پوست بیانجامد. از طرفی نقاط متعدد ورود سوزن در پوست باعث تسهیل نفوذ داروهای موضعی در پوست شده و فرایند اثربخشی درمانهای دارویی را تسریع می نماید.

ابزارهای میکرونیدلینگ
در روش ابتدایی و قدیمی میکرونیدلینگ از ابزاری به نام درمارولر به شکل یک استوانه همراه با سوزن های سطحی استفاده می شد که با حرکات دست حالت سوزن کاری روی پوست انجام می گردید. امروزه با استفاده از موتورهای الکتریکی شبیه مداد یا همان دستگاه های مختلف درماپن می توان فرایند میکرونیدلینگ را با دقت ،سرعت و کیفیت بهتری بر روی پوست انجام داد. در تکنیک جدیدتر سوزنهای یک بار مصرف به شکل کارتریج های 12 سوزنی بر روی قلم موتور دار بر روی دستگاه قرار می گیرد و بر حسب هدف درمانی می توان عمق نفوذ سوزن در پوست و سرعت حرکت آنرا تعیین نمود.

کاربرد میکرونیدلینگ
معمولا فرایند میکرونیدلینگ به منظور حصول به حداکثر بهبودی نیاز به تکرار جلسات بین 4-6 نوبت در فواصل ماهانه دارد. تاکنون در مطالعات مختلف اثربخشی میکرونیدلینگ در موارد مخلتفی مشاهده شده است که در ادامه به آن اشاره می شود :
- جوانسازی : میکرونیدلینگ بر تحریک دوباره سازی کلاژن پوستی و عملا بهبود استحکام و کاهش چروک های پوست در مطالعات مختلف موثر بوده است.
- آکنه اسکار : انجام این روند باعث بهبود نمای ظاهری اسکارهای فرورفته اکنه می گردد.
- اسکار سوختگی : بهبود ظاهری نمای اسکار سوختکی پس از انجام میکرونیدلینگ قابل توجه است.
- ملاسما : انجام این فرایند باعث نفوذ بهتر داورهای روشن کننده در پوست و تسریع روند بهبودی لکه های صورت می گردد.
- استریا : این روش در درمان ترک خوردگی های پوستی ناشی از تغییرات دوره بلوغ یا بارداری تاحد قابل توجهی موثر بوده است.
- سایر موارد : از این روش در درمان ریزش مو، ریزش موی سکه ای و در مواردی از روش میکرونیدلینگ همراه RF در درمان تعریق شدید زیربغل نیز استفاده شده است.

مزایای میکرونیدلینگ :
این روش علاوه بر اثربخشی قابل توجه، معمولا همراه با عارضه جانبی جدی نمی باشد. نقاهت بعد از انجام ان بسیار کوتاه بوده و فعالیت روزانه افراد را تحت تاثیر قرار نمی دهد. از طرفی انجام این روش در افراد با پوست سبزه و گندمی با خطر اندک بروز لکه های پوستی پس از فرایند همراه است. نکته دیگر کم هزینه تر بودن این روش نسبت به فرایندهای لیزری جوانسازی می باشد.

موارد ممنوعیت انجام :
- وجود ضایعات التهابی فعال آکنه روی صورت به شکل جوشهای چرکی و قرمز
- تب خال فعال صورت
- سابقه فردی و خانوادگی اسکار برجسته کلوییدی
- بیماری فعال پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس
- بیمار تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی
- بیمار دچار اختلالات خونی یا تحت درمان با داروهای ضدانعقاد

در مجموع می توان میکرونیدلینگ را به عنوان یکی از روشهای آسان، ارزان، موثر، ایمن و کم عاضه جوانسازی پوست به ویژه در افراد با رنگ پوستی گندمی و تیره تر در نظر داشت که با حداقل نقاهت پس از انجام و حداقل احتمال بروز عوارضی مانند تشدید لکه های پوست همراه هست. بر این اساس انجام این فرایند در مراکز معتبر توسط افراد دارای صلاحیت و تخصص می تواند باعث جوانسازی صورت، بهبود نمای ظاهری ، شفاف شدن و روشن شدن پوست ، کاهش منافذ سطحی پوست ، بهبود نمای اسکارهای روی صورت گردد.


آدرس مطب : تهران ، خیابان ولیعصر ، بالاتر از پارک ساعی ، کوچه سی و دوم ، ساختمان یاس ، واحد204
تلفن : 88881224 - 021
تلگرام و اینستاگرام : drrezarobati

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مزایای هایفو در جوانسازیگودی زیر چشم و تزریق ژلپوست و آلودگی هواپسوریازیس چیست ؟تزریق ژل و جوانسازیتزریق ژل یا چربیزیبایی و سلامت پوستملاحظاتی در تزریق ژلرازهای موفقیت پیوند موآدرس مطبمقالات و مطالبصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانبیوگرافیسایتهای دیگر