دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


برنامه زنده رادیو سلامت

لیکن پلان چیست ؟

لیکن پلان یک بیماری التهابی پوست است که به شکل لکه های کمی برجسته قرمز ارغوانی چندضلعی با خارش و گاهی خصوص سفید سطحی در قسمتهایی مختلف پوست مانند مچ دست و پا، باسن و کمر و گاهی به شکل منتشر در سراسر بدن بروز می یابد. این بیماری گاهی ناخن، پوست سر و پیاز مو یا مخاط دهان و ناحیه تناسلی را نیز درگیر می نماید.
این بیماری باعث بروز خطوط طولی، نازکی ناخن و در نهایت از بین رفتن صفحه ناخن به شکل ناخنک می گردد. درگیری پوست سر به شکل لکه های قرمز و فرورفته در پوست سر به همراه ریزش مو می باشد که در صورت عدم درمان به طاسی دایمی منجر می گردد.

درگیری مخاطی معمولا به شکل پلاكهاي سفید مشبک و تورينه ای است و گاهی ممکن است باعث زخم مخاطی نیز گردد. این بیماری در اکثر موارد خطرناک نیست اما بروز زخم های مخاطی ممکن است پیش درآمد بدخیمی ناحیه مبتلا باشد.
این بیماری سیر مزمن و طولانی دارد و نیاز به درمان طولانی مدت به منظور بهبودی و جلوگیری از عود ضایعات دارد. در درمان از بیماری از طیفی از داروهاي موضعي، خوراکی و نوردرماني استفاده می شود.

نکته مهم تشخیص این بیماری و درمان درست براساس تشخیص است. متاسفانه گاهی در مراکز غیرمعتبر و غیرتخصصی، ریزش موی ناشی از بیماری لیکن پلان به اشتباه به عنوان ریزش موی معمولی ارثی هورمونی تشخیص داده می شود و جهت درمان جراحی پیوند مو انجام می گردد که باعث تشدید روند بیماری لیکن پلان سر و ریزش بیشتر موها می شود.


آدرس مطب : تهران ، خیابان ولیعصر ، بالاتر از پارک ساعی ، کوچه سی و دوم ، ساختمان یاس ، واحد204
تلفن : 88881224 - 021
تلگرام و اینستاگرام : drrezarobati

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ملاحظاتی در تزریق ژلمزایای هایفو در جوانسازیگودی زیر چشم و تزریق ژلپوست و آلودگی هواپسوریازیس چیست ؟تزریق ژل و جوانسازیتزریق ژل یا چربیزیبایی و سلامت پوسترازهای موفقیت پیوند موآدرس مطبمقالات و مطالبصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانبیوگرافیسایتهای دیگر