دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


برنامه زنده رادیو سلامت

پسوریازیس و سرایت

آیا بیماری پسوریازیس مسری و واگیر است ؟
یکی از سوالاتی که بارها توسط بیماران مبتلا به پسوریازیس یا اطرافیان آنها پرسیده می شود، بحث مسری و واگیر بودن بیماری است. نکته قابل ذکر در این مورد ماهیت غیرعفونی و غیرواگیر بودن بیماری پسوریازیس می باشد.

این بیماری عمدتا ناشی از نوعی اختلال در تنظیم سرعت تقسیم سلول های پوستی در کنار بروز واکنش های التهابی در پوست روی می دهد که به افزایش سرعت تقسیم سلولهای اپیدرمی ( لایه بیرونی پوست) منجر می گردد. عملا وجود میکروب ها یا ویروس ها و قارچ ها در بروز ضایعات نقشی اساسی ندارد ، هرچند ممکن است در ضایعات پسوریازیس رشد بیشتری داشته باشند. به عبارتی دیگر، با تماس موضعی با ضایعات پوستی این بیماران، افراد دیگر یا سایر اعضای خانواده مبتلا به پسوریازیس نمی شوند. هر چند برخی عفونت های میکروبی مانند گلودردهای چرکی گاهی باعث تشدید ضایعات پسوریازیس می گردد اما ضایعات این بیماری مسری و واگیر نیست و عملا افراد از یکدیگر پسوریازیس نمی گیرند.

از طرفی زمینه ارثی در بروز این بیماری کاملا موثر است و فراوانی بیماری در فرزندان خانواده هایی که یک یا هر دو والد مبتلا به پسوریازیس هستند، قدری بیشتر است که این استعداد ارثی با مسری و واگیر بودن بیماری از پدر یا مادر به فرزندان کاملا متفاوت است.


آدرس مطب : تهران ، خیابان ولیعصر ، بالاتر از پارک ساعی ، کوچه سی و دوم ، ساختمان یاس ، واحد204
تلفن : 88881224 - 021
تلگرام و اینستاگرام : drrezarobati

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
گودی زیر چشم و تزریق ژلپوست و آلودگی هواپسوریازیس چیست ؟تزریق ژل و جوانسازیتزریق ژل یا چربیزیبایی و سلامت پوستملاحظاتی در تزریق ژلمزایای هایفو در جوانسازیرازهای موفقیت پیوند موآدرس مطبمقالات و مطالبصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانبیوگرافیسایتهای دیگر