دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


روز جهانی ویتیلیگو

روز بیست و پنجم ژوئن یا چهارم تیرماه به عنوان روز جهانی ویتیلیگو نامگذاری شده است تا با افزایش آگاهی بخشی جامعه، مبارزه با عقاید خرافی در مورد این بیماری و حتی جمع آوری کمک های مالی جهت تحقیقات در مورد درمان، بیماری بتوان قدمی در جهت بهبود وضعیت فردی و اجتماعی افراد مبتلا به این بیماری در جوامع مختلف برداشت.

بیماری ویتیلیگو یا همان لک و پیس یا برص معمولا به شکل لکه های سفید و بدون رنگدانه پوستی تطاهر می یابد. در این بیماری سلولهای رنگدانه ای پوست یا ملانوسیتها از بین رفته و لکه های کوچک تا بزرگ سفید و بی رنگ در قسمتهای مختلف بدن ازجمله دست و پا تنه صورت یا ناحیه تناسلی به شکل محدود و گاهی گسترده بروز می یابد.فرضیه های مختلفی در مورد نحوه بروز بیماری وجود دارد که محتملترین آنها بروز یک واکنش خودایمنی نسبت به ملانوسیت ها و تخریب این سلولهای رنگدانه ای می باشد.

- این بیماری جدا از تغییرات ظاهری رنگ پوست، عملا بر سلامتی عمومی ارگانهای مختلف بدن اثر ناخوشایندی ندارد اما در بسیاری از افراد مبتلا با بروز فشارهای روانی خاص و درجاتی از اضطراب و افسردگی همراه است که عمدتا به خاطر واکنش اطرافیان در تعامل با این افراد و بروز مشکلات خاص در برقراری روابط اجتماعی، عاطفی و شعلی می باشد.

- این بیماری مسری نیست و قابلیت سرایت از فرد به فرد به عنوان مثال بین زن و شوهر و یا سایر نزدیکان را ندارد. هرچند استعداد ارثی ابتلا به این بیماری در بین نسل های مختلف وجود دارد.
- این بیماری ارتباط مستقیمی با مصرف خوراکی ها ندارد و مصرف مجزا یا همزمان برخی غذاها تاثیری بر بروز یا تشدید ویتیلیگو ندارد.
- در اکثریت موارد این بیماری محدود به پوست است و اختلال عمومی قابل توجهی در کبد و کلیه و سایر ارگانها وجود ندارد. عملا ویتیلیگو بیماری کبدی محسوب نمی شود.

- برخلاف باور لاعلاج بودن بیماری، درصد قابل توجهی از این بیماران قابل درمان هستند هرچند روند درمان طولانی هست اما تعداد زیادی از بیماران بهبودی نسبی یا کامل را تجربه می کنند.
- عمده روش های درمانی شامل داروی موضعی، نوردرمانی، لیزر و انواعی جراحی های پوست هست. روند درمان طولانی بوده و امکان بهبودی در درصد قابل توجهی از مبتلایان وجود دارد.


آدرس مطب : تهران ، خیابان ولیعصر ، بالاتر از پارک ساعی ، کوچه سی و دوم ، ساختمان یاس ، واحد204
تلفن : 88881224 - 021
تلگرام و اینستاگرام : drrezarobati

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مراقبت های پس از بوتاکسمزوتراپی با بوتاکسمزایای هایفو در جوانسازیکرونا و مراقبت های پوستیگودی زیر چشم و تزریق ژلپسوریازیس چیست ؟تزریق ژل و جوانسازیتزریق ژل یا چربیجوانسازی دستروز جهانی پسوریازیسرازهای موفقیت در کاشت یا هایفو درمان غیر جراحی افآدرس مطبمقالات و مطالبصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانبیوگرافیسایتهای دیگر