دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


برنامه زنده رادیو سلامت

زیبایی و سلامت پوست

زیبایی و سلامت پوست

پوست انسان پوشش بیرونی بدن و وسغترین ارگان حیاتی می باشد که درمواجهه مستقیم با محیط بیرونی قرار دارد و عملا نقش بسیار مهمی در حفظ ایمنی بدن در برابر عوامل زیانبار محیطی دارد. بنابراین پوستی که عملکرد معمول خود را به عنوان ایجاد سد دفاعی بدن انجام دهد، در تعریف پوست سالم می گنجد. پوست بیرونی ترین ارگان بدن برای حفاظت از عوامل محیطی، اعم از آلودگی ها، عوامل عفونی، تغییرات محیطی و دما است. علاوه بر این، پوست خواص ایمنی شناسی ویژه ای دارد که درایجاد سد دفاعی بدن در برابر مخاطرات محیطی نقش مهمی ایفا می کند. چنانچه عملکرد طبیعی پوست مختل شود عوارضی را به دنبال خواهد داشت. در این شرایط فرد مستعد ابتلا به انواع و اقسام عفونتها و بیماری ها خواهد شد و در عین حال از عوامل مخرب بیرونی در امان نخواهد بود ضمن این که تغییرات ظاهری و عوارض زیباشناختی را نیز به دنبال خواهد داشت.

پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب یکی از اساسی ترین راهکارهای مراقبت از پوست و حفظ سلامت پوست است.

قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب یا استفاده از دستگاههای سولاریوم به منظور برنزه کردن پوست خطر جدی برای سلامت پوست محسوب می شوند و حتی می تواند منجر به ایجاد بدخیمی های پوستی نیز شود. اساس حفظ سلامت پوست، پیروی از اصول رفتاری و پرهیزاز عواملی مثل قرار گرفتن در معرض نورآفتاب، عدم مصرف دخانیات، استراحت کافی و پرهیز از استرس بیش از حد و طولانی است. برای کمک به داشتن پوست بهترمی توان از فرآوردهای استاندارد مرطوب کننده و کرم های بازسازی کننده موضعینیز بهره برد. بیشتراین کرم ها رطوبت پوست را حفظ می کنند، همین موضوع به ظاهر ساده می تواند عملکرد طبیعی پوست را بهبود ببخشد.

نگهداری مناسب پوست در دوره جوانی باعث حفظ سلامتی پوست درسنین بالاتر می شود.

پوست نیز مثل تمام ارگان های بدن با افزایش سن به صورت طبیعی همراه با تغییراتی است. کار درست و منطقی این است باید در سن جوانی از پوستمان مراقبت کنیم تا تغییرات ظاهری ناشی از افزایش سن دیرتر و به میزان کمتر ایجاد شود به طور مثال افرادی که در سنین پایین مراقبت های لازم از پوست را انجام نمی دهند یا به بهانه تیره تر شدن پوست بی مهابا ساعت ها در برابر نور مستقیم آفتاب قرار می گیرند نباید انتظار داشته باشند در سنین بالاتر پوست سالمی داشته باشند. تغییرات پوستی ناشی از افزایش سن به عنوان بیماری تلقی نمی شود و این تغییرات کاملا طبیعی است واین درحالی است که در دهه های اخیر انواع تکنیک های جدید در دسترس است که می توان روند پیر شدن پوست را با حفظ سلامت به تاخیر انداخت. استفاده از کرم های مرطوب کننده به ویژه در فصول سرد سال می تواند علاوه بر حفظ زیبایی از ایجاد مخاطرات پوستی نیز پیشگیری کند و کرم هایی که خواص جوان سازی و دارویی دارند نیز حتما باید با تجویز پزشک مورد استفاده قرار بگیرد.

از ماسک های صورت توقع معجزه نداشته باشید!!

از ماسک های صورت توقع معجزه نداشته باشید، ماسک های صورت به دلیل ماهیت، خود اثرگذاری فوری و موقتی در بهبود برخی مشکلات پوستی دارند. ماسک های صورت می توانند تکمیل کننده درمان های موضعی باشند اما این موضوع که استفاده از ماسک به تنهایی می تواند تغییرات اساسی داشته باشد، چندان منطقی نبست. مهم این است ماسکی که استفاده می کنیم دارای چه ترکیباتی است، برخی از ماسک ها حاوی ترکیبات دارویی هستند که در صورت مصرف خودسرانه و بدون مشورت با پزشک می تواند عوارض شدید و یا حساسیت پوستی ایجاد کند.

روتین پوستی با اهداف تجاری تعریف می شود!!

این واژه با هدف رسیدن به اهداف تجاری شرکت های تولید کننده محصولات پوستی متداول شده است. تنها راه مراقبت از پوست رعایت اصول پایه ای نگهداری از پوست است. پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب، عدم مصرف الکل و دخانیات، حفظ نظافت و شستشوی پوست با مواد متناسب با نوع پوست، استفاده از ضد آفتاب ومرطوب کننده مناسب، پرهیز از مواد آرایشی سنگین خصوصا برای ساعات طولانی روی پوست در کنار پاک کردن و شستن مواد آرایشی روی پوست بعد چند ساعت و در انتهای روز اصول پایه ای نگهداری از پوست هستند. در مرحله بعد و در صورت بروز مشکلات جدی تر پوستی یا تغییرات زیباشناختی پوست می توان از پزشکان متخصص در این مورد کمک گرفت.

انجام روندهای جوانسازی و زیبایی در مراکز معتبر پزشکی تخصصی به منظور حفظ سلامتی پوست

معیار های زیبایی ظاهری پوست تا حدی نسبی می باشد و در دوره های مختلف تاریخی،این استانداردهای زیبایی تا حدی تغییر کرده است. زمانی درمان های زیبایی پوست می تواند قابل قبول باشد که سلامتی پوست حفظ شود، هر تغییری که سلامت پوست را به مخاطره بیندازد، می تواند سلامت سایر ارگان های بدن را نیز تهدید می کند.

روندهایی که با هدف جوان سازی و رفع چین و چروک ایجاد می شود به میزانی قابل قبول است که در کنار افزایش زیبایی ظاهری، عملکرد حفاظتی پوست را دچار اختلال نکند. بسیاری از این روش ها روندهای تخصصی مبتنی بر اصول علمی بوده و باید در مراکز معتبر و توسط پزشکان متخصص و متبحر در این مورد انجام گردد. ساده انگاری در مورد انجام انواع روندهای جوانسازی مانند لیزر، تزریق ژل و بوتاکس و انجام آنها در مراکز غیرمعتبر و توسط افراد فاقد مهارت و فاقد صلاحیت لازم علمی می تواند همراه عوارض جدی بوده و سلامتی عمومی پوست را به مخاطره بیاندازد.


آدرس مطب : تهران ، خیابان ولیعصر ، بالاتر از پارک ساعی ، کوچه سی و دوم ، ساختمان یاس ، واحد204
تلفن : 88881224 - 021
تلگرام و اینستاگرام : drrezarobati

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
زیبایی و سلامت پوستملاحظاتی در تزریق ژلمزایای هایفو در جوانسازیگودی زیر چشم و تزریق ژلپوست و آلودگی هواپسوریازیس چیست ؟تزریق ژل و جوانسازیتزریق ژل یا چربیرازهای موفقیت پیوند موآدرس مطبمقالات و مطالبصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانبیوگرافیسایتهای دیگر