دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


برنامه زنده رادیو سلامت

انواع پسوریازیس

پسوریازیس در اشكال گوناگونی دیده می شود، نوع معمول و شایع آن به صورت پلاكهای قرمز رنگ با پوسته ریزی قابل توجه، اغلب در سر، آرنج، ساعد، زانو و گاهی اوقات نواحی تناسلی دیده می شود.اما گاهی اوقات پلاكهای ذكر شده بخش قابل توجهی از سطح پوست را درگیر می كنند. در این شرایط تقریبا تمام سطح بدن دچار قرمزی و پوسته ریزی میشود كه حالت خطرناكی از پسوریازیس را ایجاد می كند كه به آن پسوریازیس اریترودرمیك گفته می شود. در این شرایط فرد نیاز به مراقبتهای ویژه دارد و برای سلامت فرد خطرناک است.

گاهی بر حسب ناحیه عمده درگیری بیماری پسوریلزیس تقسیم بندی می شود مانند پسوریازیس سر، پسوریازیس نواحی چین پوستی، پسوریازیس کف دست و پا یا پسوریازیس ناحیه تناسلی

یکی از الگوهای شدیدتر این بیماری که خوشبختانه شیوع آن کمتر است پسوریازیس پوسچولار یا چرکی است كه باعث ایجاد ضایعات پوستی حاوی چرك می شود. این نوع از پسوریازیس بیشتر نواحی انتهایی بدن مانند کف دست و پا را درگیر می کند البته گاهی ضایعات چرکی پسوریازیس به شکل منتشر نیز دیده می شود.

ممكن است در جریان بیماری پسوریازیس در بعضی از افراد مفاصل نیز درگیر شوند.در این شرایط فرد دچار عوارض رماتیسمی می شود. عوارض و دردهای مفصلی آن از نوع خفیف در حد تورم است و درد چند مفصل کوچک مانند انگشتها، زانو یا مچ دست از عوارض این نوع از پسوریازیس می باشد. این بیماری گاهی اوقات کاملا شبیه بیماریهای رماتیسمی عمل می کند یعنی به صورت قرینه مفاصل مختلف را درگیر می كند و در موارد نادرتر درگیری مفاصل محوری و ستون مهره ها ایجاد می شود که متاسفانه در این شرایط توانایی حرکت و راه رفتن عادی فرد نیز کم می شود. به طوری که بیمارانی دیده شده اند كه به دلیل درگیری شدید مفصلی جهت معاینه و درمان به روی برانکارد جابه جا می شدند. اما خوشبختانه امروزه این نوع از پسوریازیس با توجه به درمان های موثر خیلی شایع نیست.


آدرس مطب : تهران ، خیابان ولیعصر ، بالاتر از پارک ساعی ، کوچه سی و دوم ، ساختمان یاس ، واحد204
تلفن : 88881224 - 021
تلگرام و اینستاگرام : drrezarobati

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پوست و آلودگی هواآکنه، کبد و هورمونهاانواع پسوریازیستزریق ژل یا چربیدرمان زگیل تناسلیروز جهانی ویتیلیگوزیبایی و سلامت پوستملاحظاتی در تزریق ژلمراقبت های پس از بوتاکسمزایای هایفو در جوانسازیگودی زیر چشم و تزریق ژلرازهای موفقیت پیوند موآدرس مطبزگیل تناسلی راه های انتقمقالات و مطالبصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانبیوگرافیسایتهای دیگر