دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


برنامه زنده رادیو سلامت

بیماری گال

یکی از بیماریهای مسری انگلی پوست که از قدیم شناخته شده است بیماری گال یا جرب می باشد که در اثر تهاجم انگلی بسیار ریز به زیر پوست و تکثیر آن در پوست ایجاد می شود. شاید در جامعه پیشرفته امروزی فکر کنیم دیگر بیماری گال دیده نمی شود اما متاسفانه برخلاف انتظار موارد قابل توجهی از این بیماران هنوز در جامعه دیده می شود. در ذیل نکاتی عمومی و کلی را در مورد این بیماری مرور می کنیم.

گال چیست ؟
گال یکی از بیماری‌های خارش‌دار پوستی است که به‌وسیله یک انگل ریز  ایجاد می‌شود. این انگل رانمی‌توان با چشم غیر مسلح  دید. حضور انگل در قسمت‌هایی از بدن باعث به وجود آمدن خارش می‌شود. در واقع این انگل به داخل پوست نفوذ می‌کند یعنی ابتدا به صورت عمودی وارد پوست می‌شود و سپس تونل‌هایی به صورت افقی ایجاد می‌کند و باعث خارش می‌شود. معمولا طول زندگی انگل گال داخل تونل‌ها، حدود 5-4 هفته است.

البته این انگل در دوران زندگی خود 50-40 تخم داخل تونل‌ها می‌گذارد و تقریبا از 10 درصد این تخم‌ها پس از 5-3 روز انگل‌های جدید به وجود می‌آید كه با تغذیه از سلول‌های پوستی، تونل‌های جدیدی ایجاد می‌کنند و کم‌کم به انگل‌هایی بالغ تبدیل می‌شوند. دوران زندگی انگل‌های گال از تخم‌ تا تخم حدود 24-10 روز است.

علامت گال چیست ؟
خارش شدید به ویژه در شب علامت اصلی گال است. انگل گال، ضایعه های پوستی به صورت برجستگی‌های کوچک و نامنظم در سطح پوست ثانویه به تونل های زیرپوستی  ایجاد می‌کند که خارش‌ شدیدی دارند. ضایعه های پوستی ناشی از ابتلا به گال بیشتر در قسمت‌های چین‌های پوستی مانند قسمت‌های تناسلی، بین انگشتان، زیر پستان و زیر بغل ایجاد می‌شود و معمولا نواحی سروصورت درگیر نمی شود ولی ابتلا سر و صورت در کودکان شایع است.  گاهی این ضایعات حالت ندولر هم پیدا می‌کنند؛ یعنی سفت، طویل و حدود نیم تا یک سانتی‌متر می‌شوند و به شدت هم خارش دارند. بروز این ضایعات ندولر در ناحیه تناسلی مردان شایعتر هست. متاسفانه گاهی ابتلا به گال با ابتلا به اگزما اشتباه گرفته می‌شود و استفاده نابجا از کورتون موضعی بیماری را تشدید می‌كند.

اهمیت گال از نظر درمانی چیست ؟
گال به شدت قابل سرایت است. اگر یکی از اعضای خانواده‌ای به بیماری گال مبتلا شدند، علاوه بر درمان‌های فردی باید تمامی اعضای خانواده حتی اگر بدون علامت هم هستند، درمان شوند. علاوه بر این باید اقدام به ضدعفونی کردن البسه و رختخواب هم بکنند. یعنی تمام لباس‌ها، تشک، پتو و ملحفه‌ها باید با آب جوش شسته و با استفاده از نور مستقیم آفتاب خشک شوند. لباس‌ها و وسایلی که قابل اتوکشی هستند باید با اتوی کاملا داغ اتو کرد حتی درزها و محل دوخت لباس‌ها و ملحفه‌ها، اما وسایلی مانند تشک یا پتو که قابل اتوکشی نیستند، می‌توان پس از شستن در معرض آفتاب مستقیم و شدید قرار داد. لوازمی هم که قابل شستشو نیستند باید حدود 3 هفته داخل نایلونی دربسته و دور از دسترس نگه دارد تا از کشته و نابود شدن کامل انگل‌ها مطمئن شوید چون در صورتی که غذا به این انگل‌ها نرسد، از بین می‌روند.

اصول درمان گال چیست ؟
معمولا درمان گال حدود 1 هفته طول می‌كشد ، به این صورت که داروی موضعی ضدگال یک بار در ابتدای شروع درمان و یک بار بعد از گذشتن حدود یک هفته استفاده می‌شود. در کنار درمانهای اصلی ضدگال از داروهای موضعی و خوراکی ضدخارش هم استفاده می شود. باید توجه داشت از بین رفتن خارش ممکن هست تا چهار هفته زمان ببرد. باز هم تاکید می شود درمان تمامی اعضای خانواده و شستشوی البسه در درمان موفق گال بسیار اهمیت دارد.

آیا گال از طریق حیوان‌ها هم به انسان‌ها منتقل می‌شود ؟
بله، گال می‌تواند از طریق حیوانات مختلفی مانند حیوانات خانگی هم به انسان‌ها منتقل شود. البته گستردگی گالی که از طریق حیوان‌ها به انسان منتقل می‌شود، مانند گستردگی گال انسانی در سطح پوست نیست. یعنی معمولا فقط قسمت‌هایی از بدن که در تماس مداوم و مستقیم پوستی با حیوان قرار داشته‌اند، دچار واکنش‌های حساسیتی می‌شوند. مثلا اگر كسی، یک حیوان خانگی مانند سگ یا گربه داشته باشد و حیوان خانگی او به گال مبتلا شود، در صورت بغل کردن حیوان فقط قسمت‌های جلوی شکم و دست دچار واکنش‌های حساسیتی می‌شود.

درمان انگل گالی که از طریق حیوان به انسان منتقل شده هم ساده‌تر از درمان گال انسانی است و در چنین مواردی، درمان حیوان و از بین بردن گال کافی است و نیاز به درمان وجود ندارد. در بیشتر مواردی که گال از حیوان به انسان منتقل می‌شود، درمان‌های ساده ضدحساسیتی می‌تواند کارساز و موثر باشد. البته خارش پوستی در اثر ابتلا به گال حیوانی هم محدود به نواحی خاص پوست که با حیوان در تماس بوده‌اند، می‌شود. با توجه به این موارد، اگر از بهداشت حیوان‌ها اطمینان ندارید یا به مناطقی می‌روید که حیوان اهلی در آنجا زیاد است، از دست زدن یا بغل کردن این حیوان‌ها برای پیشگیری از ابتلای احتمالی به حساسیت ناشی از ابتلا به گال حیوانی پرهیز کنید.

 آیا رابطه زناشویی باعث انتقال گال می‌شود ؟
بله، یکی از راه‌های انتقال سریع گال، تماس‌های بسیار نزدیک و صمیمانه یا داشتن رابطه زناشویی است. به طور کلی، هرچه تماس فرد مبتلا به گال با اطرافیانش بیشتر باشد، امکان آلوده شدن آنها، بیشتر است. بر این اساس گاهی گال یک بیماری مقاربتی نیز در نظر گرفته می شود و رعایت اصول اخلاقی در این زمینه در پیشگیری از ابتلا موثر هست. البته امکان انتقال گال از طریق تماس‌های پوستی بسیار کوتاه و گذرا مانند دست دادن ساده در محیط کار ، بسیار کم است و هرچه ارتباط فرد مبتلا با دیگران طولانی‌تر و تماس بدنی بیشتر باشد، احتمال ابتلای آنها بالاتر خواهد رفت.

احتمال بروز گال در چه محیطهایی بیشتر هست ؟
امکان انتقال بیماری گال هم مانند شپش در محیط‌های عمومی که افراد زیادی به صورت متراکم در آنجا زندگی می‌کنند (مانند خوابگاه، پانسیون، سربازخانه یا کمپ کارگران)، به‌خصوص محیط‌های عمومی که از بهداشت مناسبی هم برخوردار نیستند، وجود دارد.

آیا می‌توان جلوی ابتلا به گال را گرفت ؟
تا حدی. معمولا افراد در اثر اقامت یا زندگی در مکان‌هایی که گال در آنجا وجود دارد، دچار گال می‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود اگر به سفر رفتید یا مجبور به اقامت در مکان‌هایی شدید که از بهداشت آنها اطمینان چندانی ندارید، برای کاهش احتمال ابتلا به گال تا حد ممکن از لوازم تمیز و شخصی خودتان مانند ملحفه، پارچه، روفرشی یا پتوهای شخصی استفاده کنید. استفاده از ملحفه‌های یکبار مصرف در سفر هم می‌تواند تا حدی کمک‌کننده باشد. البته اگر مکانی آلوده به گال باشد، با استفاده از لوازم شخصی تنها تا حدی می‌توان جلوی ابتلا به بیماری را گرفت و صددرصد نمی‌توان از عدم ابتلا مطمئن بود. در کنار این اجتناب از روابط جنسی پرخطر در پیشگیری ابتلا بسیار موثر هست.


آدرس مطب : تهران ، خیابان ولیعصر ، بالاتر از پارک ساعی ، کوچه سی و دوم ، ساختمان یاس ، واحد204
تلفن : 88881224 - 021
تلگرام و اینستاگرام : drrezarobati

نظرات کاربران درباره این مطلب :

صادق شاملو [ 1395-12-02 ]
بسیار عالی بود . ممنون از مطالبتون

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مراقبت های پس از بوتاکسمزوتراپی با بوتاکسمزایای هایفو در جوانسازیکرونا و مراقبت های پوستیگودی زیر چشم و تزریق ژلپسوریازیس چیست ؟تزریق ژل و جوانسازیتزریق ژل یا چربیجوانسازی دستروز جهانی پسوریازیسرازهای موفقیت در کاشت یا هایفو درمان غیر جراحی افآدرس مطبمقالات و مطالبصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانبیوگرافیسایتهای دیگر