دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


برنامه زنده رادیو سلامت

آفتاب گرفتن گهگاهی و سرطان پوست

اثر نور آفتاب به ویژه طیف ماورای بنفش آن به عنوان یکی از عوامل خطر سرطان پوست مدتها مطرح شده است و شاید بسیاری از افراد مطالب مختلفی در این مورد خوانده یا شنیده باشند.

اما نکته ای مهم گاهی در این میان از نظر دور می ماند. شاید برخی فکر کنند خطرات بدخیمی پوستی ناشی از نور آفتاب عمدتا در مواردی هست که افراد در مواجه ممتد با نور آفتاب هستند مثلا در مشاغلی مانند کشاورزی یا رانندگی و عملا توجیه می شود در جمعیت شهری که اکثرا در محیط سرپوشیده هست مواجهه شدید کوتاه مدت با نورافتاب مثلا در چند روز تعطیل یا مسافرت در کنار دریا یا کوه پیمایی خطری از نظر سرطان ندارد. اما متاسفانه و متاسفانه مواجهه مقطعی و گهگاهی شدید با آفتاب مانند موارد سفر یا دریا رفتن به ویژه در افراد با پوست روشن نیز خطر سرطان پوست و عملا نوع وخیم و مرگبار آن یعنی ملانوم را چند برابر افزایش می دهد.
در نتیجه به یاد داشته باشیم مواجهه مقطعی شدید با آفتاب نیز خطر سرطان پوست به ویژه انواع مرگبار و وخیم آن را واضحا افزایش می دهد و پرهیز از این نوع مواجهه به ویژه در افراد با پوست روشن کاملا توصیه می شود.


آدرس مطب : تهران ، خیابان ولیعصر ، بالاتر از پارک ساعی ، کوچه سی و دوم ، ساختمان یاس ، واحد204
تلفن : 88881224 - 021
تلگرام و اینستاگرام : drrezarobati

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
انواع پسوریازیستزریق ژل یا چربیدرمان زگیل تناسلیزیبایی و سلامت پوستملاحظاتی در تزریق ژلمراقبت های پس از بوتاکسمزایای هایفو در جوانسازیگودی زیر چشم و تزریق ژلپوست و آلودگی هوارازهای موفقیت پیوند موآدرس مطبزگیل تناسلی راه های انتقمقالات و مطالبصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانبیوگرافیسایتهای دیگر