دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


برنامه ضربان

آفتاب گرفتن گهگاهی و سرطان پوست

اثر نور آفتاب به ویژه طیف ماورای بنفش آن به عنوان یکی از عوامل خطر سرطان پوست مدتها مطرح شده است و شاید بسیاری از افراد مطالب مختلفی در این مورد خوانده یا شنیده باشند.

اما نکته ای مهم گاهی در این میان از نظر دور می ماند. شاید برخی فکر کنند خطرات بدخیمی پوستی ناشی از نور آفتاب عمدتا در مواردی هست که افراد در مواجه ممتد با نور آفتاب هستند مثلا در مشاغلی مانند کشاورزی یا رانندگی و عملا توجیه می شود در جمعیت شهری که اکثرا در محیط سرپوشیده هست مواجهه شدید کوتاه مدت با نورافتاب مثلا در چند روز تعطیل یا مسافرت در کنار دریا یا کوه پیمایی خطری از نظر سرطان ندارد. اما متاسفانه و متاسفانه مواجهه مقطعی و گهگاهی شدید با آفتاب مانند موارد سفر یا دریا رفتن به ویژه در افراد با پوست روشن نیز خطر سرطان پوست و عملا نوع وخیم و مرگبار آن یعنی ملانوم را چند برابر افزایش می دهد.
در نتیجه به یاد داشته باشیم مواجهه مقطعی شدید با آفتاب نیز خطر سرطان پوست به ویژه انواع مرگبار و وخیم آن را واضحا افزایش می دهد و پرهیز از این نوع مواجهه به ویژه در افراد با پوست روشن کاملا توصیه می شود.


آدرس مطب : تهران ، خیابان ولیعصر ، بالاتر از پارک ساعی ، کوچه سی و دوم ، ساختمان یاس ، واحد204
تلفن : 88881224 - 021
تلگرام و اینستاگرام : drrezarobati
ترک خوردگی های پوستی و کوتزریق ژل یا چربیجوانسازی دستدرمان قطعی کچلی سکه ای ، درمان ریزش موی پس از زایمریزش موی سکه ایرادیوفرکوینسی در جوانسالیکن پلان چیست ؟ملاسما یا لک حاملگیمواجهه مقطعی با آفتاب و سمیکرونیدلینگ چیست ؟مراقبت پوست در شروع بهارمزوتراپی با بوتاکسویتیلیگو یا لک و پیسگودی زیر چشم و تزریق ژلآفتاب و کمبود ويتامين دیاهمیت زخم های دهانیرازهای موفقیت در کاشت یا هایفو : درمان غیر جراحی اتزریق چربی یا لیپوفیلینگآدرس مطبنکاتی در مورد جوانسازی پزگیل تناسلی: راه های انتمقالات و مطالبصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانبیوگرافیسایتهای دیگر