دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


برنامه زنده رادیو سلامت

کرونا و مراقبت های پوستی

متاسفانه در چندهفته اخیر به علت بروز همه گیری و در نهایت پاندمی بیماری کووید 19 یا عفونت ویروس کرونای جدید، زندگی روزمره نه تنها در کشور ما بلکه در سراسر جهان دچار تغییرات و دگرگونی های اساسی شد. با توجه به عدم وجود درمان اختصاصی برای این بیماری، سرایت بسیار بالای این ویروس، احتمال بروز درگیری شدید ریوی و عملا نارسایی تنفسی و مرگ، نکته اساسی در این میان رعایت اصول پیشگیری، جداسازی اجتماعی و کاهش تردد و عملا شکستن زنجیره انتقال ویروس می باشد. در میان اصول حفاظتی یک از مواردی که کاملا لازم و مورد توصیه است شستشوی مناسب دست ها در حد 20 ثانیه با آب و صابون می باشد تا با از بین بردن ویروس روی سطح پوست مانع ورود آن به سیستم تنفسی خود فرد یا سرایت آن به فرد دیگر شود.

این شستشوی مداوم دست ها به ویژه در کادر محترم درمان که به واسطه میزان بالاتر مواجهه دفعات تکرار بیشتری دارد، می تواند زمینه ساز عوارض خاص پوستی مانند خشکی پوست دست و در مراحل بعدی اگزما یا حساسیت پوست دست از درجات خفیف تا شدید بشود. جهت اجتناب از بروز چنین عوارض پوستی در این شرایط در کنار لزوم انجام شست و شوی مداوم دست می توان از صابون های کمتر محرک مانند صابون های با خاصیت کمتر قلیایی و یا صابونهای سنتتیک جدیدتر بهره برد که احتمال آسیب پوستی را کاهش می دهد. در ضمن در فواصل نوبت های شستشو می توان از کرم های مرطوب کننده با انواع مختلف از وازلین گرفته تا کرم های مرطوب کننده حاوی اوسرین و اوره پنج درصد یا ده درصد به دفعات مکرر استفاده کرد.

از جمله عوارض دیگر پوستی بروز حساسیت و در مراحل پیشرفته تر خراشیدگی و گاهی زخم های سطحی در نواحی تماس البسه حفاظتی به ویژه ماسک های صورت می باشد. این مشکل عمدتا در کادر محترم درمان روی می دهد که ناگزیر به استفاده طولانی مدت و چندین ساعته از این نوع پوشش ها می باشد. در این موارد نیز استفاده از کرم های مرطوب کننده مناسب صورت در کنار کرم های ترمیم کننده و ضدمیکروبی در صورت بروز خراشیدگی یا زخم های سطحی در بهبود ضایعات سودمند می باشد.
در نهایت خواهش و یادآوری مجدد، یکی از نکات اصلی در کنترل این همه گیری شکستن زنجیره انتقال ویروس است. تا حد امکان از حضور و تردد در مکانهای پرازدحام و سفر در این زمان اجتناب نماییم.


آدرس مطب : تهران ، خیابان ولیعصر ، بالاتر از پارک ساعی ، کوچه سی و دوم ، ساختمان یاس ، واحد204
تلفن : 88881224 - 021
تلگرام و اینستاگرام : drrezarobati

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ملاحظاتی در تزریق ژلمزایای هایفو در جوانسازیگودی زیر چشم و تزریق ژلپوست و آلودگی هواپسوریازیس چیست ؟تزریق ژل و جوانسازیتزریق ژل یا چربیزیبایی و سلامت پوسترازهای موفقیت پیوند موآدرس مطبمقالات و مطالبصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانبیوگرافیسایتهای دیگر